Ar pirmo Adventa svētdienu sākas jaunais Baznīcas gads

Redaktors
2010.11.26 14:20

28.novembris šogad ir pirmā Adventa svētdiena, kas aizsāk arī jaunu Baznīcas gadu. 2011. gada lozungs ir vārdi no apustuļa Pāvila vēstules romiešiem: „Neļauj ļaunumam sevi uzvarēt, bet uzvari ļaunu ar labu” (Rm 12:21).

Atšķirībā no astronomiskā gada, Baznīcas liturģiskais gads sākas ar Adventa laiku ceturtajā svētdienā pirms Ziemsvētkiem un noslēdzas ar Mūžības svētdienu. Adventa laiks ir četru nedēļu ilgs Kristus gaidīšanas laiks pirms Kristus dzimšanas svētkiem - Ziemsvētkiem. Vārds "advents" nāk no latīņu valodas vārda "adventus", kas nozīmē "atnākšana". Adventa laika liturģiskā krāsa ir violetā, un šis tradicionāli bijis gavēņa laiks, kad cilvēki gatavojušies Kristus atnākšanai mūsu pasaulē.

Baznīcas gada galvenais uzdevums ir vest mūs gadu ilgā meditācijā, sekojot līdzi Kristum - sākot no viņa dzimšanas gaidīšanas laika šai pasaulē. Tas ir ceļš kopā ar Jēzu Kristu no Viņa piedzimšanas līdz krustā sišanai, augšāmcelšanās rītam, debesīs uzņemšanai un Svētā Gara saņemšanai. Kā mums palīdz sekošana līdzi Baznīcas gadam – Adventa, Ciešanu, Lieldienu laikam? Tas ļauj ieraudzīt, ka šis gads nav vis vienmuļa stāvēšana uz vietas, bet gan secīga kustība cauri visiem būtiskākajiem tematiem, par kuriem runā Jaunā Derība saistībā ar Kristus dzīvi. Jo Kristus dzīve ir atbilde uz mūsu dzīves jautājumiem, atbilde uz jautājumu par laika jēgu.

Tradicionāli katram Baznīcas gadam tiek izraudzīts tā dēvētais gada lozungs jeb Bībeles pants, ko izmanto daudzas luteriskās baznīcas visā pasaulē. Jaunais 2011. gada lozungs ir vārdi no apustuļa Pāvila vēstules romiešiem: „Neļauj ļaunumam sevi uzvarēt, bet uzvari ļaunu ar labu” (Rm 12:21).

Pārdomās par nākamā gada lozungu LELB arhibīskaps Jānis Vanags raksta: „Neļaut ļaunajam sevi pieveikt, cīnīties un uzvarēt ir arhetips, kas parādās, sākot no pasakām un piedzīvojumu filmām un beidzot ar Bībeli un likumu krājumiem. Mums ir dabiska izjūta, kā to darīt. Līdzīgu ārstēt ar līdzīgu. Aci pret aci, zobu pret zobu. Noziegums un sods. Cilvēku likumu loģika ļauj atvairīt spēku ar spēku un aizsargāties visiem līdzekļiem. Tas liekas tik taisnīgi, ka pat īpaši neapceram, par ko paši kļūstam, atvairīdami ļaunu ar ļaunu”.

„Pāvila ieteikums ļaunu uzvarēt ar labu ir no citādas pasaules. Tajā skan debesu valstības loģika, pēc kuras Dievs parāda mīlestību tiem, kas ir pelnījuši atmaksu. Jēzus pie krusta nerīkojās taisnīgi, taču tas dziedināja mūsu eksistenci. Atrodot – ne sevī, bet Viņā – spēku pārspēt rupjību ar laipnību, pāridarījumu ar piedošanu, varam ļoti personīgi piedzīvot, ka karstā cīņu speltē savu ceļu ejam pa pavēņa pusi”, atzīst arhibīskaps. „Bieži vien ticības pārliecība kristiešiem dod tikai vēl vienu iemeslu kritikai, sadursmēm un nemīlestībai. Pāvils aicina staigāt Garā un kļūt par tādiem, kas laikam pa priekšu jau šajā pasaulē dzīvo tā, kā ir dabiski Debesu valstībā”. Arhibīskaps Jānis Vanags novēl, lai 2011. gadā mēs ik brīdi, katrā situācijā meklējam iespēju, kā ļaut Svētajam Garam mūsu dabiskos instinktus aizstāt ar pārdabisku, debešķīgu motivāciju.

Raksts no www.lelb.lv

Komentāri (0)  |  2010-11-29 06:18  |  Skatīts: 2436x         Ieteikt draugiem       TweetMe