Ķurbes evaņģēliski luteriskā draudze

Ķurbes evaņģēliski luteriskā draudze

 


Adventa kalendārs


Adventes kalendārs bērniem.

Šogad svētdienas skolā kopā ar skolotāju Baibu nolēmām iepriecināt mazos svētdienas skolas apmeklētājus katram dāvinot adventa kalendāru, lai bērniem vieglāk izsekot, cik tad ilgi vēl jāgaida līdz tik ļoti gaidītajiem ziemassvētkiem. Adventa kalendāra ideja ir pavisam vienkārša: katru dienu (no 1. Līdz 24. decembrim) bērnam ir jāatver viena dāvaniņa, kurā ir kāds pārsteigums – vai nu konfekte vai piparkūka, vai uzlīmīte vai arī bērnam tiek palūgts izdarīt kādu labo darbiņu. Pēc atlikušo dāvaniņu daudzuma bērns var redzēt, cik tad ilgi vēl jāgaida ziemassvētki. Vēlējāmies, lai bērni ņemtu līdzdalību kalendāra gatavošanā, tāpēc mājās sagatavojām katram bērnam 24 dāvaniņas (to iesaiņošana gan prasīja diezgan lielu pacietību J), bet svētdienas skolas nodarbībā kopā ar bērniem izrotājām kasti, kurā dāvaniņas salikt: uzlīmējām ziemassvētku ainiņas, decembra kalendāru, dziesmiņas un vēl dažādus nieciņus, lai kaste - adventa kalendārs - izskatītos pēc iespējas draudzīgāks. Rakstot rakstu ielūkojos internetā un arī dažās lapās latviešu valodā var atrast ļoti interesantas idejas adventa kalendāram bērniem, atliek tikai atvērt interneta programmu google, ierakstīt „adventes kalendārs” un smelties iedvesmu un padomus tā pagatavošanai. Ja neatrodas tik daudz laika gatavot adventa kalendāru, veikalos ir nopērkami jau gatavi adventa kalendāri. Viena no mammām pēc svētdienas skolas nodarbības pastāstīja, ka ir nopirkusi adventa kalendāru un bērniem tik grūti ir sagaidīt 1. decembri, ka nāksies ar gardumiem sākt našķoties jau ātrāk.   

Adventes kalendārs pieaugušajiem

Gatavojot adventa kalendāru bērniem, radās vēlme pašai sev ko līdzīgu izgatavot. Tad nu internetā atradu adventa kalendāru pieaugušajiem, kur katrai dienai paredzēts Bībeles lasījums, kas palīdz sagatavoties un pārdomāt Dieva plānu un mīlestību, sūtot pasaulē savu Vienpiedzimušo Dēlu. Tā kā bijām paredzējuši braukt ciemos pie draugiem, tad nolēmu iepriecināt draudzenes un pagatavoju viņām adventa kalendāru, kur katrai dienai paredzēto rakstu lasījumu pietinu klāt konfektītei un konfektītes saspraudu apelsīnā. Saviem draugiem, kas nedzīvo tik tuvu, adventa laikam paredzētos Svēto Rakstu lasījumus nosūtīju ar Microsoft Word dokumenta palīdzību, kuru arī jūs varat atrast mājaslapas sadaļā „lejupielādes”.

No vēstures

Adventa kalendārs radies pie luterāņiem Vācijā 19. gs. sākumā, lai varētu izskaitīt dienas līdz ziemassvētkiem. Sākotnēji tas tika zīmēts ar krītu – sākot ar 1. decembri uz durvīm katru dienu tika uzvilkta svītra. Citas ģimenes šo dienu skaitīšanu papildināja ar saviem rituāliem – katru dienu aizdedzinot vienu jaunu sveci vai pie sienas piekarot jaunu reliģiska satura attēlu. Divdesmit četras sveces dažreiz tika izvietotas uz tā saucamā „adventes pulksteņa”, kas atgādina adventes vainagu. Pirmais zināmais adventa kalendārs tika izgatavots 1851. gadā. Pirmais drukātais adventa kalendārs tika izdots 1902. gadā Hamburgā, kas atgādināja adventes pulksteni. Kā pirmo drukāto mūsdienu adventa kalendāram līdzīgo jāmin Švābijas draudzes locekļa Gerharda Langa drukāto kalendāru 1908. gadā. Langa gatavotais adventa kalendārs sastāvēja no 24 attēliem, piestiprinātiem pie kartona. Vēlākos gados Langs izveidoja kalendāru ar 24 atveramām durtiņām, kuras atverot bija redzama kāda aina. Kopumā līdz 1930. gadam Langa firma izgatavoja vismaz 30 dažāda dizaina adventa kalendārus. Tajā pat laikā cits izdevējs Sv. Jāņa drukāšanas kompānija izdeva adventes kalendārus, kur aiz durtiņām attēlu vietā bija katrai dienai paredzēts savs Bībeles pants.   2. pasaules kara laikā tika ierobežota kartona izgatavošana un lietošana un adventa kalendāru drukāšana apstājās. Pēc kara adventa kalendāru pirmais drukāt atsāka Ričards Zelmers 1946. gadā. Šajā interneta mājas lapā (kura gan diemžēl ir tikai angļu valodā) ir apskatāmi Zelmera izdevniecības izdotie adventa kalendāru attēli sākot no 1950 – tajiem gadiem: https://www.sellmer-verlag.de/MuseumE/index.html

Noslēgumā

Līdzīgi kā adventes vainaga gatavošana vai eglītes rotāšana, adventa kalendārs man nozīmē būšanu un darīšanu kopā kā ģimenei, attiecības, jauku kristīgu tradīciju, kas dod iespēju kopā jau tagad sajust daļu no ziemassvētku prieka. Katru dienu kopā varam izlasīt decembra dienai paredzēto adventes lasījumu, dalīties tajā, kas uzrunā no Dieva Vārda, būt kopā ne tikai kā vīrs un sieva, bet būt kopā vīrs un sieva un Dievs. Katru gadu, kad tuvojas ziemassvētki vai lieldienas, fiziski sevī jūtu ilgas nākt atkal tuvāk Dievam, vairāk lasīt, vairāk būt klusumā un vairāk mēģināt izprast to nebeidzamo mīlestību, kas Dievam liek manis dēļ pazemoties, Sevi iztukšot, lai ar kaut nelielu būtības daļiņu es saprastu, ka Viņam nav nekas vērtīgāks par mani, cilvēka bērnu, ka manis dēļ Viņš ir darījis visu un man atliek tikai Viņam pakļauties un to izbaudīt. Lai arī jums svētīgs šis adventa laiks.

Aija   

Komentāri (1)  |  2010-11-30 06:15  |  Skatīts: 5034x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
Mareks* - 2010-11-30 06:34
Mājās vienu brīdi bija adventa kalendāru fabrika :)


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ